Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Mixéry a šľahače

Ako si vybrať mixér a šľahač?

 
Připravte si dokonale jemné polévky, omáčky i smoothie.
 
 
 
Na trhu je hned několik typů mixérů. Připravíte s nimi smoothie, rozmixujete přesnídávku pro děti, smísíte těsto, a dokonce nasekáte ořechy. Jednotlivé mixéry se od sebe liší konstrukčním uspořádáním, výkonem i příslušenstvím, ale také cenou. Přečtěte si, podle čeho vybírat domácího pomocníka, aby zastal takové práce, jaké od něj očekáváte, a aby přitom nestál víc, než je nutné, a nezabral zbytečně mnoho místa.
 
 

Základné rozdelenie

 

Tyčové mixéry

Jednoduchý prístroj do ruky tvorený rukoväťou s ovládačmi a mixovacou hlavicou. Je ideálny na prípravu polievok, omáčok a detskej výživy. Prístroj je činný, len pokiaľ je stlačený vypínač. Tyčový (tiež "ručný") mixér nie je určený pre dlhú prácu a väčšinou nemá veľký výkon. Dodáva sa buď len samotný mixér, alebo v komplete s nádobou. Môže byť plastový alebo kovový, ktorý je pevnejší a dlhšie vydrží. Mixovacia hlavica býva niekedy odnímateľná s možnosťou umývania v umývačke, prípadne je v sete aj iný typ hlavice, napríklad metla na šľahanie.
 
 
 

Stolne mixéry

Zaberú viac miesta, ale nevadí im dlhšia koherentná prevádzka, môžu mať širokú škálu príslušenstva a v závislosti na výkone zvládnu aj sekanie ľadu či semienok alebo výrobu zmrzliny. Prístroje vyššej triedy majú digitálny displej so signalizáciou aktuálneho nastavenia vrátane doby prípravy, automatické vypínanie. Profesionálne mixéry môžu mať aj funkciu indukčného ohrevu na prípravu polievok a omáčok.
 
 
 

Ručné šľahače

Prístroje sa uplatnia predovšetkým pri príprave ciest. Primárnou funkciou je šľahanie a vo výbave majú dosť často tiež háky na miesenie cesta. Niekedy býva v príslušenstve tiež nástavec k mixovaniu. Šľahače sú tvorené rukoväťou, na ktorej sú ovládače s vsadenými (väčšinou vymeniteľnými) šľahacími metlami. Niektoré šľahače sa predávajú aj s nádobou a stojanom. Po zostavení šľahač pracuje, bez toho aby ste ho museli držať. 
 
 
 

Smoothie mixéry

Tvoria skôr módnu podmnožinu stolových mixérov, než že by išlo o samostatnú kategóriu prístrojov. Sú určené na mixovanie ovocia a zeleniny a sú vždy dodávané s praktickou nádobou, v ktorej si možno smoothie odniesť. Ich výkonnejším variantom sú nutričné mixéry, ktoré si poradia aj so semienkami a tvrdými jadrami.
 
 
 

Sekáčky a drviče

Ich úlohou je sekanie potravín. Vďaka výkonu a konštrukcii nožov zvládnu aj tvrdé plody a orechy. Drviče sú určené na drvenie ľadu a príprave ľadovej triešte.
 
 
 
 

Na čo sa zamerať

 

Príkon

Mixéry disponujú príkonom od niekoľko desiatok wattov do 2 200 W.
Čím väčší príkon, tým toho mixér viac zvládne. Záleží na výrobcovi, aké použitie deklaruje. Orientačne si môžeme povedať, že na rozpučenie zemiakov a mixovanie varenej zeleniny stačí príkon do 150 W, mixér s príkonom 700 W a vyšším spoľahlivo vyrobí smoothie zo surového ovocia a zeleniny, ak budete pravidelne mlieť orechy alebo sekať ľad, vyberte silnejší prístroj s príkonom 1 000 W a vyšším.
 
 

Počet otáčok

Počet otáčok uvádza, koľkokrát sa nôž otočí za minútu, a platí, že čím viac otáčok, tým je pokrm rýchlejšie a kvalitnejšie namixovaný. Väčšina mixérov pracuje v intervale 10 až 28 tisíc otáčok za minútu. Najnižšie otáčky sú určené pre miešanie, najvyššie pre drvenie ľadu či orieškov. Medzi jednotlivými rýchlosťami možno prepínať buď skokom v niekoľkých stupňoch, alebo má prístroj otočný ovládač pre plynulú zmenu otáčok.
 
 
 

Hluk

Hlučnosť mixérov za chodu je naozaj značná, obvykle medzi 80 a 90 dB (to zodpovedá nákladnému autu v mestskej premávke). Podieľa sa na tom samotná rotácia motora, ale aj vibrácie pri spracovaní tvrdších potravín. Pri vysokých otáčkach je nutné mixéry pridržiavať, pretože majú tendenciu "pochodovať" po kuchynskej linke. Z toho dôvodu niektorí výrobcovia vybavujú nôžky mixéra protišmykovými pätkami. Platí, že čím je prístroj robustnejší, tým je aj stabilnejší.
 
 
 

Veľkost a rozmery

Ručné šľahače a tyčové mixéry majú hmotnosť približne v intervale 300 g až 800 g. Stolné prístroje sú ťažšie, medzi 3 a 8 kilogramy.
Dôležitý je objem nádoby na mixovanie, ktorý sa môže pohybovať od 0,4 l až do 8 l u veľkých profesionálnych mixérov. Pre použitie v štvorčlennej domácnosti postačí zlatý stred 1,6 l.
 
 
 

Ergonómie a obsluha

Tyčový mixér vezmite do ruky a vyskúšajte, či sa s ním pohodlne pracuje. Nemal by pre vás byť príliš ťažký a tvar rukoväte by mal dobre padnúť do ruky. Na rukoväti sú aj ovládače, predovšetkým spínač, ktorý je potrebné držať stlačený pri práci. Ak ste ľavák, overte si, či je umiestnený tak, aby ho ruka pohodlne stisla a pritom dokázala dostatočne citlivo pracovať s mixérom. Ručný šľahač je potreba držať pri práci dlhšiu dobu, nemal by byťteda príliš ťažký.
 
Obsluha stolného mixéra obsahuje zostavenie prístroja (nádoba, hlavica, telo), ovládanie pomocou tlačidiel, plnenie a vyprázdňovanie nádoby, rozoberanie a čistenie. Stolné mixéry môžu mať plnenie riešené rôzne. Presvedčte sa, či je plniaci otvor dostatočne veľký, rovnako ako vyberanie hotového obsahu a umývanie súčastí prístroja. Skladanie mixéra by malo byť jednoduché, pritom je žiaduce, aby boli všetky časti pevné a súdržné. 
 
Ovládacie tlačidlá by mali byť umiestnené prehľadne. Mali by byť pevné, pritom ovládanie musí ísť dostatočne ľahko.
 
 

Prívodný kábel

Kábel by mal byť dostatočne dlhý, aby nás použitie prístroja v kuchyni nelimitovalo. Na druhú stranu, príliš dlhý kábel prekáža. Praktické je, keď má mixér priestor pre uskladnenie kábla. 
 
 

Funkcie

Okrem regulácie rýchlosti môže mať mixér ešte ďalšie funkcie.
 
 
 
 

Vymeniteľné nástavce a príslušenstvo

 
K robotom sú spravidla dodávané dva typy nadstavcov: metly na šľahanie, na prípravu liatych ciest a šľahače a hnetacie háky, ktoré slúžia na spracovanie tuhších, napríklad kysnutých ciest. Manipuláciu pri výmene uľahčí tlačidlo pre uvoľnenie hlavíc, ak ho šľahač má.
 
Mixéry majú vo výbave rotačné viacramenné oceľové nože, ktorých tvar a materiál ovplyvňuje výsledok prípravy.
Niekedy je vo výbave tiež stláčadlo, ktoré umožní počas procesu posúvať potraviny do záberu nožov. Nie všetky mixéry totiž dokonale rozmiestnia všetok objem v nádobe.
 
Smoothie mixéry môžu byť dodávané s niekoľkými uzatvárateľnými nádobami na jednoduché prenášanie hotového nápoja.
 
 
 

Vzhľad a materiál celku i nástavcov a ďalších komponentov

 
Telo mixéra môže byť vyrobené z nerezovej ocele alebo z kvalitného plastu. Výber je z mnohých príťažlivých a farebných kusov, ale nepozerajte len na dizajn. Prezrite si pevnosť spojov, skontrolujte, či mixér po zostavení nemá v spojoch "vôľu". Vo všeobecnosti platí, že kvalitnejšie mixéry sú skôr kovové, najlacnejšie prístroje bývajú celé z plastu.
 
 
 
 

Údržba a čistenie

 
Majte na pamäti, že akékoľvek použitie prístroja v rozpore s jeho určením môže mať za následok jeho deštrukciu, môže dokonca dôjsť aj k úrazu. Ak výrobca výslovne neuvedie, že je mixér určený na sekanie tvrdých potravín a ľadu, pravdepodobne si jeho konštrukcia a výkon s takou úlohou naozaj neporadí.
 
Prvý predpoklad dlhej životnosti je teda správne používanie v súlade s určením prístroja. Druhým predpokladom je správna údržba.
 
Po použití mixér umyte a vyčistite. Odnímateľné časti a príslušenstvo v umývačke, pokiaľ je to možné, a motorový blok utrite vlhkou handrou. 
 
 
 
 

Cena

 
Aj v nižšej cenovej kategórii nájdete prístroje, ktoré odvedú svoju prácu v prijateľnej kvalite. Ak ale chcete používať mixér často, na rôzne účely, a chcete, aby vám vydržal niekoľko rokov, budete potrebovať výrobok z kvalitných materiálov, robustný a výkonný. Takéto hľadajte skôr vo vyššej cenovej kategórii.
 
Za lacné považujeme mixéry do 75 eur, stredná trieda spadá do intervalu 75 až 200 eur a obstarávacie náklady profesionálnych prístrojov ležia za hranicou 400 eur
 
Porovnať mixéry a šľahače